We are a leading OEM Manufacturer of p8mm outdoor led display, p6mm outdoor led display ssps global, p6mm outdoor led video display, p3mm outdoor led display, p4mm outdoor led display and p10mm outdoor led display ssps global from Noida, India.
₹ 4300 / sq ft Get Latest Price
| Display Color | Full Color RGB |
| Cabinet Type | MS |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Viewing Distance | 20m |
| Frequency | 50 Hz |
| Installation | Pole Mount, Fixed |
| Pixel Pitch | 8mm |
| Brand | SSPS Global |
₹ 3700 / sq ft Get Latest Price
| Resolution | 4K Ultra HD |
| Display Color | Full Color RGB |
| Connectivity | Wi Fi, Ethernet |
| Mounting Type | Unipole |
| Frequency | 60 Hz |
| Pixel Pitch | 6mm |
| Brand | SSPS Global |
We, SSPS Global. from 2014 are famous amongst the esteemed manufacturer of an exceptional quality assortment of LED Display Screens, LED Video Walls, and much more. Also, we are the service provider of Rental LED Screen. The offered range is made using top grade inputs and new LED technology as per client need under the supervision of quality controllers. Adding to this, these products are known for their easy usability, long life, strong construction, damage resistance, and high strength.
Taking quality as our first priority, we are presenting an excellent quality of LED display boards. We offer this quality assured LED display boards to our renowned customers with the strong support of our infrastructure and professionals team. Adding to this, we offer our patrons with a range of quality LED display boards that per excellence and at very reasonable rates.
“Mr. Lokesh” has constantly supported new approaches of offering a better class of LED display boards to our customers. Being highly experienced in this domain, he is the ultimate source of motivation for our team.
₹ 3700 / sq ft Get Latest Price
| Resolution | 2K |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | SSPS Global |
| Pixel Pitch | 6mm |
We, SSPS Global. from 2014 are famous amongst the esteemed manufacturer of an exceptional quality assortment of LED Display Screens, LED Video Walls, and much more. Also, we are the service provider of Rental LED Screen. The offered range is made using top grade inputs and new LED technology as per client need under the supervision of quality controllers. Adding to this, these products are known for their easy usability, long life, strong construction, damage resistance, and high strength.
Taking quality as our first priority, we are presenting an excellent quality of LED display boards. We offer this quality assured LED display boards to our renowned customers with the strong support of our infrastructure and professionals team. Adding to this, we offer our patrons with a range of quality LED display boards that per excellence and at very reasonable rates.
“Mr. Lokesh” has constantly supported new approaches of offering a better class of LED display boards to our customers. Being highly experienced in this domain, he is the ultimate source of motivation for our team.
₹ 6500 / sq ft Get Latest Price
| Resolution | 4K Ultra HD |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Connectivity | Ethernet |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | SSPS Global |
| Pixel Pitch | 3mm |
₹ 4300 / sq ft Get Latest Price
| Resolution | 2K |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Brand | SSPS Global |
| Pixel Pitch | 4mm |
| Installation Type | Outdoor |
₹ 3400 / sq ft Get Latest Price
| Resolution | 1080p Full HD |
| Display Color | Full Color RGB |
| Cabinet Type | Fixed Cabinet |
| Brightness | 5500 nits |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Service Access | Rear Service |
| IP Rating | IP67 |
| Frequency | 50 Hz |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| Installation | Pole Mount |
| Pixel Pitch | 10mm |
| Brand | SSPS Global |
₹ 3800 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 5 mm |
| Display Color | Full Color RGB |
| Usage/Application | Outdoor |
| Color | Black |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Shape | Rectangle |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4000 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | P4 |
| Display Color | Full Color RGB |
| Cabinet Type | MS |
| Module Size | 320x160 mm |
| Brightness | 5500 nits |
| Service Access | Front/Rear |
P4 active LED video display ( module Size 320 x 160 mm) high brightness and high quality with high refresh rate
₹ 4500 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 4 mm |
| Display Technology | Dot Matrix |
Flexible Outdoor LED Display is a bendable, lightweight LED screen designed for creative outdoor installations where conventional rigid LED panels cannot fit. These displays are built with soft, flexible modules that allow them to curve, wrap, or bend around different surfaces while still maintaining high brightness and weather resistance.
₹ 4300 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 6 mm |
| Viewing Distance | 3 Meter |
| Display Technology | Square Matrix |
| Mounting Type | Outdoor |
| Power | Electric |
| Shape | Square |
₹ 4300 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 3 mm |
| Viewing Distance | 3 Metre |
| Display Technology | Dot Matrix |
| Mounting Type | Wall |
| Shape | Square |
| Usage | Outdoor |
₹ 9000 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | P2.5 |
| Cabinet Type | Fixed Cabinet |
| Brightness | 5500 nits |
| Service Access | Rear Service |
| IP Rating | IP67 |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| Display Color | Full Color RGB |
| Display Technology | Dot Matrix |
| Mounting Type | Pole Mounted, Structure Mounted , Wall Mounted |
| Module Size | 320x160 mm |
| Installation | Pole Mount |
Minimum order quantity: 24 sq ft
P2.5 outdoor LED video wall
160-degree viewing angle,
High contrast ratio,
High Refresh Rate,
Quick component replacement, ensuring effortless maintenance,its water proof & Dust proof and we can mount on Pole solution, Wall Mount Solution and Structure based solution also made and its life span was 1,00,000 Hours with lower power consumption and its support 6000-6500 nits brightness.
Lokesh Chikara (Business Development Manager)
SSPS Global Pvt. Ltd.
A-75, Sector-63
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India