Leading OEM Manufacturer of p4 outdoor led display wall ssps global, p3 outdoor led data wall display, outdoor led display board ssps global, air quality index display board with sensor integration, indoor led display board and multiline led display board from Noida.
₹ 4700 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 4 mm |
| Display Color | Full Color RGB |
| Cabinet Type | Fixed Cabinet |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Brand | SSPS Global |
| Display Type | LED |
| Color | Black(Base) |
₹ 6500 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 3 mm |
| Mounting Type | Wall |
| Brand | SSPS Global |
| Installation Type | Outdoor |
₹ 5000 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 3 mm |
| Display Color | Full Color RGB |
| Cabinet Type | Fixed Cabinet |
| Viewing Distance | 3 Meter |
| Display Technology | Dot Matrix |
| Mounting Type | Outdoor |
| Power | Electric |
| Shape | Rectangle |
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Usage | Outdoor |
| LED Life Span | 1 lac hours |
| Service Location | Noida |
| Shape | Rectangle |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 7500 / sq ft Get Latest Price
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Shape | Rectangular |
| Product Pixel Pitch | 2mm |
| Display Type | LED |
| Brand | SSPS Global |
₹ 3200 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Advertisement |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Shape | Rectangle |
| Brand | SSPS Global |
| Display Type | LED |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Bus |
| Shape | Rectangle |
| Brand | SSPS Global |
| Use | For Bus Destination |
| Display Type | LED |
₹ 4200 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Outdoor |
| Shape | Rectangle |
| LED Type | Surface Mounted Device |
| LED Color | Full-color |
| Pixel Pitch | P6mm |
| Resolution | 200 x 100 pixels |
₹ 3200 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Outdoor |
| Shape | Rectangle |
| Color | Green |
| LED Type | DIP |
| Vertical pixels | 200 pixels |
| Module Size | 320mm x 160mm |
₹ 3400 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Advertisement |
| Shape | Rectangle |
| Warranty | 1 Year |
| Brightness | 800 cd/m2 |
| Model | P6mm |
₹ 4000 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | P4 |
| Display Color | Full Color RGB |
| Cabinet Type | MS |
| Module Size | 320x160 mm |
| Brightness | 5500 nits |
| Service Access | Rear Service |
| Viewing Distance | 4 Meter |
| Display Technology | Dot Matrix |
| Mounting Type | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| Refresh Rate | ≥3840 Hz |
| Model | P4mm |
| Power | Electric |
₹ 4200 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 4 mm |
| Viewing Distance | 3 Meter |
| Display Technology | Square Matrix |
| Model | P4mm |
| Power | Electric |
| Application/Usage | Outdoor |
₹ 4200 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Advertisement |
| Shape | Rectangle |
| Warranty | 1 Year |
| Brightness | 800 cd/m2 |
| Finish | Printed |
| Mounting Type | Wall |
₹ 4000 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | P2.5 |
| Screen Size (W x H) | 12 x 6 ft |
| Application | Digital Standee, Video Wall, Advertising, Conference Room |
| Brightness | 800 nits |
| Service Access | Front Access |
| Power Supply mode | Electric |
| LED Type | SMD |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| Viewing Distance | 2.5 Meter |
| Model | P2.5mm |
| Shape | Rectangle |
| Color | Black |
₹ 4200 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Outdoor |
| Shape | Rectangle |
| Pixel Pitch | 5mm |
| Model | P4mm |
₹ 3000 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Outdoor |
| Shape | Rectangle |
| Color | Multi Colour |
₹ 4200 / sq ft Get Latest Price
| Input Voltage | 12 V DC |
| Display Technology | 7 Segment |
| Frequency | 50 Hz |
| Connectivity | Ethernet |
| Font Styles Supported | Italic, Bold |
| IP Rating | IP 54 |
| Language Supported | English |
₹ 5000 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Advertisement |
| Shape | Rectangle |
A Single Line LED Display Board is a compact and cost-effective electronic display solution designed to show running or scrolling text messages in one horizontal line. It is widely used for announcements, advertisements, alerts, and information displays in both indoor and outdoor environments.
₹ 3200 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Outdoor |
| Shape | Rectangle |
| Model Number | P10mm |
| Frame Thickness | 3inch |
| Pixel Pitch | 10mm |
₹ 4600 / sq ft Get Latest Price
| Screen Size | 55 inch |
| Display Type | LED |
| Orientation | Portrait |
| Resolution | 4K |
₹ 4200 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Advertisement |
| Shape | Rectangle |
| Model | P2.5mm |
| Contrast Ratio | 5000 : 1 |
P2.5mm Advertising LED Display Board is a high-resolution indoor digital signage solution designed for clear and vibrant visual communication. With a pixel pitch of 2.5mm, it offers exceptional image clarity, making it ideal for applications where detail and clarity are paramount.
₹ 4500 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Advertisement |
| Shape | Rectangle |
| LED Board Frame Material | Mild Steel Powder Coated |
| Color | Black |
| Pixel | 10mm |
| Warranty Year | 1 Year |
₹ 4200 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Advertisement |
| Shape | Rectangle |
₹ 4200 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Outdoor |
| Shape | Rectangle |
₹ 5000 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Advertisement |
| Shape | Square |
₹ 3500 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 8 mm |
| Mounting Type | Outdoor |
| Display Technology | Dot Matrix |
| Color | Single |
| Shape | Rectangle |
| Power | Electric |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Display Technology | LED |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Lighting Color | Red |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | SSPS Global |
Lokesh Chikara (Business Development Manager)
SSPS Global Pvt. Ltd.
A-75, Sector-63
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India