Our range of products include p3mm indoor led display, p4mm indoor led display, p2mm indoor led display ssps global, p1.8mm indoor led display, square pillar indoor led display and p1.25mm indoor led display.
₹ 3700 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 3 mm |
| Mounting Type | Wall |
| Brand | SSPS Global |
| Display Type | LED |
| Shape | Rectangular |
₹ 3500 / sq ft Get Latest Price
| Resolution | 4K Ultra HD |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Waterproof | Yes |
| Brand | SSPS Global |
| Shape | Rectangular |
| Pixel Pitch | 4mm |
₹ 5700 / Piece Get Latest Price
| Pixel Pitch | 2 mm |
| Color | Full |
| Type | Indoor Type |
| Shape | Circular |
| Power | 220 |
| Voltage | 220v |
| Brand | SSPS Global |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6400 / sq ft Get Latest Price
| Mounting Type | Wall |
| Product Pixel Pitch | 1.8mm |
| Display Type | LED |
| Shape | Rectangular |
| Brand | SSPS Global |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Pixel Pitch | 8 mm |
| Viewing Distance | 2m |
| Application/Usage | Outdoor |
| Color | Red |
| Shape | Square |
₹ 11300 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 1.25 |
| Power Supply mode | 60 A |
| Viewing Distance | 1.2 M |
Minimum order quantity: 24 sq ft
P1.25 led wall
1.High contrast ratio
2.Smaller pixel pitch for close-up clarity
3.High Refresh Rate
4.Easy installation with 100% front access and no need for installation brackets
₹ 4400 / sq ft Get Latest Price
| Mounting Type | Wall |
| Product Pixel Pitch | 2.5mm |
| Brand | SSPS Global |
| Shape | Rectangular |
| Display Type | LED |
₹ 10000 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Indoor |
| Color | Full |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Shape | Rectangle |
Minimum order quantity: 25 sq ft
P1.5 led video wall
1Point light source, may cause more eye strain,
Less protection, easier to repair,
SMD (Surface-Mount Device) traditional,
High Refresh Rate and it can customized also and we can mount on Wall & Cabinet Based Solution and its life span was 1,00,000 Hours with lower power consumption
₹ 4000 / sq ft Get Latest Price
| Input Voltage | 220-240 V AC |
| Frequency | 50 Hz |
| Connectivity | Ethernet, Wi-Fi |
| Font Styles Supported | Bold |
| Mounting Type | Wall |
| IP Rating | IP 65 |
| Language Supported | English |
₹ 4200 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 10 mm |
P2.5 mm LED display is a high-resolution LED screen where the pixel‐pitch (distance between the centers of two adjacent LED pixels) is 2.5 millimeters. Being “indoor”, it is designed for use in well-lit, controlled environments such as retail stores, malls, corporate lobbies, conference rooms, showrooms, airports, etc.
Because of its fine pixel pitch, a P2.5 mm display can render very sharp images, crisp text, and vibrant video content even when viewed from relatively close distances. It is often used for digital signage, video walls, poster-displays, branding wall art, and high-end advertising installations.
Lokesh Chikara (Business Development Manager)
SSPS Global Pvt. Ltd.
A-75, Sector-63
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India